Om tilskuertallene

Ofte ser vi tallene fejltolket. Bemærk at der kan skiftes mellem samlet, hjemme og ude.

Det giver ofte et skævt tal at sammenligne udviklingen for de enkelte klubber midt i sæsonen. Meget afhænger af hvilke klubber de enkelte har mødt.

Et bedre billede af udviklingen for de enkelte klubber giver denne fra-til, hvor du kan se tal for de valgte runder, sammenlignet med sæsonen før.

Tilskuere, samlet, 2018/2019

Klub Snit I alt Maks. Min. +/-  
 
1.FC København11.921321.88027.2482.5548,7% 
2.Brøndby IF11.791318.36927.2484.168-6,6% 
3.AGF7.575204.53315.7782.0447,1% 
4.FC Midtjylland6.892186.07218.5531.543-9,4% 
5.OB6.191167.15515.1641.62323,9% 
6.Vejle B6.021162.56518.7851.636  
7.AaB5.892159.09214.1522.6340,2% 
8.Esbjerg fB5.449147.11213.7431.101  
9.SønderjyskE5.105137.82816.5011.01212,5% 
10.FC Nordsjælland4.820130.13522.0251.245-5,5% 
11.Randers FC4.533122.39614.1291.05314,8% 
12.AC Horsens4.261115.03911.8901.430-5,2% 
13.Vendsyssel FF3.69099.62711.7811.053  
14.Hobro IK3.65198.58116.1431.0120,3% 
Juli | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Mar | Apr | Maj | Jun

+/- er udviklingen i det gennemsnitlige tilskuertal i forhold til sæsonen før

Mesterskabsspil

Table 'superstats.placement' doesn't exist
  K V U T Mål P
mere